עומדים להתחתן ולא מפסיקים לחלום בהקיץ? זו הדרך של הגוף שלכם להתמודד עם הלחץ

חלימה בהקיץ נחשבת מאז ומעולם לסוג של מעופפות או חוסר ריכוז. יחד עם זאת, רבים אינם מודעים לעובדה כי חלימה בהקיץ היא למעשה ניתוק של האדם מסביבתו למשך זמן קצר, כאשר בזמן הזה הנוכחות בהווה מוחלפת בפנטזיה או חלומות המשקפות את הדמיון ואת החששות עוד לפני שהן עתידות להתרחש. מדובר במצב נפוץ מאוד שעשוי להתרחש בכל גיל ובייחוד בזמן תקופת לחץ, כמו למשל רגע לפני אירוע החתונה. למעשה, החתונה היא ללא ספק אירוע של פעם בחיים ומרגש מאוד, אולם הוא מלווה לא פעם בחששות, לחצים ודאגות. אם אתם עתידים להתעדכן ולא מפסיקים לחלום בהקיץ, יכול מאוד להיות כי מדובר בדרך של הגוף להתמודד עם הלחץ מתוך מטרה להציף את החששות באופן שאינו מודע, בזמן של מצב ביניים בין מצב ערנות לבין מצב של שינה.

חלומות בהקיץ – לא מה שחשבתם

הקהילה הפסיכולוגית כמו גם הפסיכיאטרית חוקרת מזה שנים רבות את מצב הביניים של חלומות בהקיץ, וזאת כחלק מהבנה כי מדובר במצב מודחק המתרחש על רקע של חששות, דאגות כמו גם לחצים שמשפיעים על היכולת להישאר במצב ערנות וזאת מתוך מטרה להסיח את הדעת. חולמים בהקיץ לרוב לא ירגישו כי הם מנתקים מהמצב של ההווה אלא רק לאחר שהם "מתעוררים" ממצב הביניים הזה, אולם לעיתים ייתכן מצב שבו החלומות בהקיץ מתחילים להשפיע על התפקוד כמו גם על היכולת להתרכז, ועל כן מדובר במצב שעשוי להוביל לפגיעה בתפקוד. אולם, חשוב לזכור כי לרוב מדובר בתופעה חולפת שלא רק שאינה משפיעה על היכולת להתמודד עם לחצים אלא להפך, אפילו יכולה להפיג אותם כחלק מיצירה של נחמה ותגמול הכרוכות בסוגיות מלחיצות, כמו למשל ארגון של חתונה. כידוע, ארגון והפקה של אירוע החתונה דורש לא רק התעסקות עם ספקים אלא גם לחצים פנימיים כמו שאלות לגבי הזוגיות, העתיד ובהתאם לכך גם מגלמת חששות טבעיים המאפיינים גם גברים וגם נשים. לכן, חלימה בהקיץ היא חלק טבעי ואפילו חיובי. מחקרים שנערכו בתחום מצאו כי חלימה בהקיץ מאפשרת לקבל שלווה נפשית, מגבירה את היצירתיות ואף מאפשרת לפתור בעיות מטרידות, לא רק בהקשר של חתונה אלא בעיות ש. זאת ועוד, נבדקים שחלמו בהקיץ נמצאו כבעלי לחץ דם נמוך ומכאן ניתן להסיק כי חלומות בהקיץ הן לא דווקא דבר רע, אלא אם כן נגרם פגיעה ממשית בתפקוד ועל כן טיפול רגשי לצד יצירת סביבת שינה הם הבסיס לטובת התמודדות עם התופעה.

 

מדוע טיפול רגשי יכול לסייע בהתמודדות עם חלימה בהקיץ?

כפי שציינו, ההיבט הרגשי הוא בעל חשיבות עצומה בכל הקשור להתמודדות עם חלומות בהקיץ מאחר ולא פעם חלומות בהקיץ עלולים להופיע בעקבות לחצים שמשפיעים מאוד על היכולת לתפקד כמו גם להישאר בריכוז. על כן, באמצעות טיפול רגשי המתבצע עוד לפני החתונה ניתן להבין לעומק מאיפה הלחץ נובע ולטפל בו, כל זאת מתוך מטרה ליצור תמהיל שבמסגרתו ניתן יהיה לטפל בלחצים ובדאגות ולקבל שליטה על המחשבות הטורדניות. זאת ועוד, השינה משפיעה גם היא על חלומות בהקיץ ועל כן יצירת סביבת שינה הכוללת מזרן איכותי, הימנעות מהסחות דעת כמו פלאפונים וטלוויזיה לפני השינה יכולים גם הם לסייע לטובת יצירת שינה איכותית שתוביל גם להפחתה בתדירות של חלומות בהקיץ. יחד עם זאת, זכרו כי חלימה בהקיץ היא לאו דווקא דבר רע אלא ניתן בהחלט לראות גם יתרונות, כפי שציינו בסקירה.

נגישות