אחרי החתונה קונים בית: האם כדאי להשקיע בדירה במתחם בפינוי בינוי באור יהודה?

זוגות צעירים עוברים כמה וכמה שלבים מרגשים ומשמעותיים בחייהם, ברצף מהיר למדי. אחד מהם הוא ללא ספק, רכישת דירה משותפת. החלטה גדולה ולא פשוטה! במיוחד לזוג צעיר שנמצא בתחילת דרכו ושעדיין לא צבר די כסף לרכישת דירה במזומן (ולרוב, אפילו לא קרוב לזה). משמע – צריך לקחת הלוואת ענק (משכנתא). אבל לא פחות חשוב, עליהם להחליט היכן לקנות דירה. היכן זה כדאי? מתחם בפינוי בינוי באור יהודה עשוי לספק לכך תשובה מעניינת.

פינוי בינוי בכל מקום

כאשר חושבים על רכישת דירה חדשה, חושבים לרוב על דירה מבניין חדש, אשר יזם מקים “מאפס”. אך יש גם אפשרויות נוספות, כולל פינוי בינוי. אלה הם פרויקטים של התחדשות עירונית, בהם פשוט מפנים מבנים ישנים במצב גרוע ובמקומם, מקימים מבנים חדשים מסוגים שונים. כולל כמובן יחידות דיור. פרויקטים מסוג זה זמינים בכל הארץ. כך שאם אתם מתכננים כזוג צעיר לגור למשל באור יהודה, גם שם תמצאו הזדמנויות כאלה. לגבי התוכניות בעיר עבור פינוי בינוי, תוכלו לקרוא עוד באתר מגדילים – האתר הישראלי להתחדשות עירונית. השקעה בדירה כזו, היא הזדמנות להיות חלק מאזור שאמור לעבור צמיחה משמעותית, עם כל ההשלכות לעליית ערך הדירות ולאיכות החיים למגורים.

מה מציעה אור יהודה?

אור יהודה ממוקמת במחוז תל אביב וליד נמל התעופה בן גוריון – אזור מרכזי ורב אפשרויות, מבחינת תעסוקה ולא רק. מבחינת פינוי בינוי, מדובר כרגע על:

  • מתחם היסמין העצמאות – מתחם על פני שטח של כ-30 דונמים, שבו אמורים להרוס 14 בנייני מגורים עם 308 יחידות דיור. במקומן יוקמו 1,428 יחידות חדשות.
  • מתחם המלבן – מתחם של כ-34 דונם, אשר נמצא מדרום לרחוב העצמאות בין יוסף חיים, השוק ודוד אלעזר, בשכונת קריית גיורא. כאן מדובר על כ-150 יחידות דיור שיהרסו, כמו גם מבנים ישנים נוספים (מרכז מסחרי וכמה מבני ציבור). במקומן יוקמו 711 יחידות דיור חדשות.
  • תכנית הכלנית – מתחם בצפון העיר, בין שדרת העצמאות, רחוב האיריס ורחוב הכלנית. על פני שטח של כ-5 דונם יהרסו תשעה מבני מגורים, עם 114 יחידות דיור ובמקומן יוקמו 656 יחידות דיור חדשות.

תכניות אלה כוללות לא רק הקמה של יחידות דיור, אלא גם הקצאת שטחים עבור מבני ציבור, הרחבת דרכים קיימות ושינויים נוספים לשיפור אזורי הפרויקטים.

 

 

שיקולים רבים לבחירה

בבחירת דירה לרכישה נכנסים כמובן שיקולים רבים וכבדי משקל. בהקשר פינוי בינוי, חשוב להתעמק בעולם המיוחד של הפרויקטים האלה, מאחר שהוא מוסיף לשיקולי הבחירה עוד כמה וכמה נקודות מאוד משמעותיות. אלה שלוש דוגמאות לכך:

  • ממי קונים? – בבניין חדש, רוכשים את הדירה מהיזם שהקים אותה. בבניין לאחר פינוי בינוי, הרכישה היא או מהיזם (ברכישת דירות חדשות שבבעלותו בפרויקט) או מבעלי הדירות הישנות (ששודרגו).
  • מי היזם? – פינוי בינוי הוא סוג של הזדמנות נדל"ן אטרקטיבית, גם עבור יזמים שונים. היא מושכת גם כאלה, שאינם מנוסים או אמינים במיוחד וכדאי להיזהר מהם.
  • מתי הדירה תהיה מוכנה וזמינה לאיכלוס? – פינוי בינוי הוא פרויקט מורכב יותר ביחס לבנייה רגילה. לכן גם לוח הזמנים עשוי להיות ארוך במיוחד, עם חוסר וודאות גדול מהרגיל לגביו (עיכובים ושינויים שעשויים להתרחש בהמשך). חשוב להבין היטב באיזה שלב הפרויקט נמצא כרגע, מה עוד צפוי הלאה, מה עשוי לעכב וכדומה.

לסיכום

בדרככם לבחירת דירה לרכישה, אל תשכחו את ההזדמנויות של פרויקטי פינוי בינוי וקחו בחשבון גם את אור יהודה!

נגישות