מניקה לראשונה? 5 טיפים להנקה נכונה ונוחה

חלב אם הוא מזון אידיאלי לכל תינוק מכיוון שהוא כבר מותאם באופן טבעי לצרכיו התזונתיים, לאורך התפתחותו וליכולות העיכול שלו בכל שלב. חלב אם קל לעיכול ועשיר ברכיבי תזונה החיוניים להתפתחות הגוף. למעשה ההנקה מספקת הגנה חיסונית פעילה לתינוק שלמערכת החיסונית הטבעית שלו לוקח זמן להתפתח. במאמר זה נתמקד בנושא של טכניקת הנקה ויכולתה לשפר את ההנקה של התינוק. נציג חמישה טיפים להנקה נוחה ונכונה.

אחיזה נכונה

הטיפ הראשון הוא להחזיק את התינוק נכון בעת ההנקה. מדובר למעשה על טכניקת הנקה מוכרת שיכולה להקל על התינוק להבין איך לינוק בפועל. אחיזה נכונה מתחילה בהחזקת התינוק מהעורף ולא מהראש, בצורה שמאפשרת למרפק לחבק את עכוז התינוק. יש לתמוך עם ארבע מאצבעות היד החופשית מתחת לשד והרחק מההילה ולהניח את הבוהן על השד ומעל להילה.

ישיבה זקופה וגוף צמוד

בשלב הראשון של ההנקה חשוב לשבת בגב זקוף וישר ככל שניתן. הנחת כרית מאחורי הגב ושרפרף לרגליים יכולים לסייע לישיבה זקופה יותר. כאשר הישיבה זקופה קל יותר להצמיד את גוף התינוק לגוף של האם ולמקם את פניו מול השד. כדאי להניח את התינוק על כרית מתאימה כך שהוא יהיה בגובה המתאים לשדיים. את התינוק יש למקם כאשר שתי הלחיים שלו מופנות אל מול השדיים והאף בדיוק מול הפטמה. חשוב לשים לב שבטנו של התינוק יהיה מופנה כלפי גוף האם, כאשר הראש והכוז מוצבים בגובה זהה.

 

 

מענה לרפלקס החיפוש

לקראת תחילת היניקה באופן טבעי הפה של התינוק מתרחב. כאשר את מזהה זאת, קרבי את השד במהירות, כך ששפתו העליונה של התינוק תהיה קרובה לפטמה ושפתו התחתונה תהיה רחוקה ממנה.  הדבר יאפשר לתינוק להתחיל לינוק בעצמו. תנועת היניקה היא למעשה חלק מרפלקס החיפוש הטבעי של התינוק וברגע שהשד מוגש לכיוונו הוא יפתח את פיו וינסה לינוק.

עד שהתינוק שבע

כמות חלב האם שהתינוק יונק לאורך היממה קריטי לעלייה הנדרשת במשקלו וחשוב להקנות הרגלי הנקה שמעודדים את התינוק לאכול בכמות הרצויה. בהקשר זה, טכניקת הנקה רלוונטית בהקשר זה, היא לא להפסיק את ההנקה עד להופעת הבעת שובע על פני התינוק והתנתקותו באופן רצוני מהשד. לאחר סיום היניקה מהשד הראשון יש להוציא אוויר ולהציע יניקה מהשד השני.

הנקה של התינוק במחזוריות קבועה של שעתיים שלוש עשויה לסייע לפתור בעיות ביניקה וזוהי גם הדרך הטבעית והטובה ביותר למניעת גודש בשדיים.

כשנוח לאם נוח לתינוק

הטיפ הבא שלנו הוא ליצור את התנאים שיאפשרו לאם המניקה נוחות מקסימלית בעת ההנקה. חשוב לבחור מקום נוח כמו, כורסא נוחה או כיסא מרופד שמאפשרים לרגליים לגעת הרצפה. אם האם מניקה מהמיטה כדאי לסדר בו מסעד נוח להישען עליו למשל כרית טלוויזיה גדולה. נוחות זה לא רק בישיבה אפשר לשפר את הנוחות עם יצירת פינה קטנה עם נשנושים ומים.

לסיכום

במאמר זה הצגנו חמישה טיפים להנקה נכונה שיכולים לסייע במיוחד לאימהות המניקות בפעם הראשונה. הטיפ הראשון נוגע לצורת הישיבה של האם בעת ההנקה. הטיפ השני עסק באופן אחיזת התינוק. הטיפ השלישי התמקד בזמן שבו יש לקרב את השד לפה התינוק. הטיפ הרביעי היה לגבי משך ההנקה וההחלפה בן השדיים והטיפ האחרון ביצירת נוחות לאם.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד

נגישות