כדורים או מדיטציה? כל הדרכים להתמודד עם חרדה לפני החתונה

אירוע החתונה הוא אירוע משמעותי ובלתי נשכח המגלם בחובו לא מעט התרגשות אבל גם לחץ. כידוע, לחץ הוא אלמנט חיובי שיכול להשפיע לטובה על התפוקה כמו גם על היכולת להשלים משימות הקשורות בארגון החתונה, אולם לא פעם הוא משפיע באופן ממשי על הבריאות הנפשית. אם עד לפני מספר שנים נדיר מאוד היה לשמוע מצד כלות וחתנים על חרדות לפני החתונה, כיום מדובר באחד הנושאים המדוברים ביותר.

חרדה – בעלת השפעה דרמטית על איכות החיים

חרדה לפני חתונה משפיעה מאוד על היכולת לתפקד בחיי היום יום והיא גם בעלת השפעה דרמטית על הזוגיות מאחר וגברים ונשים אשר מאובחנים עם חרדה נוטים להתקפי זעם, התבודדות, נסיגה ביכולת ליצור קשרים חברתיים עם חברים ובני משפחה לטובת תכנון האירוע כמו גם ירידה בהערכה והדימוי העצמי. נוסף לכך, חרדה גורמת גם לתסמינים פיזיים כמו הזעת יתר, קוצר נשימה, דפיקות לב מואצות, סחרחורת כמו גם עייפות ותשישות שעלולה להמשיך גם הרבה מעבר ליום החתונה. על כן, אם אתם חווים חרדה לפני החתונה, להלן כל הדרכים בהם תוכלו להיעזר לטובת התמודדות:

כדורים לחרדות

חלק מהתסמינים של חרדה לפני חתונה כוללים בין היתר גם התקפי חרדה. אחד מהאופציות לטיפול היא כדורים לחרדות, אותם מקבלים רק  לאחר פגישה עם פסיכיאטר. מידע חשוב על האופציה הזו לטיפול בתופעה של חרדה לפני חתונה יכול לשפוך אור ואפילו לנפץ סטיגמות הקשורות בנטילה של תרופות, כל זאת כחלק מתמהיל טיפול אפקטיבי שיכול לסייע מאוד לא רק לטובת התמודדות עם התקפי חרדה אלא גם ליצור איזון המתבצע באמצעות נטילה קבועה של תרופות. ישנם מגוון רחב של תרופות אותן ניתן לקבל בהתאמה אישית, כל זאת כאמור לאחר אבחון המתבצע ע"י פסיכיאטר מומחה. בין התרופות הנפוצות לחרדה ניתן למנות בין היתר: ציפרלקס, ואבן  וקלונקס. יחד עם זאת, חשוב לדעת כי נטילה של תרופות נוגדות חרדה מלווה לא פעם גם בתופעות לוואי ועל כן מדובר בדרך אפקטיבית אך כזו הדורשת מעקב קבוע.

טיפול רגשי

טיפול רגשי כמו טיפול CBT (טיפול קוגנטיבי-התנהגותי) נמצא בשורה של מחקרים כיעיל לטובת טיפול בחרדות. מדובר בטיפול קצר מועד אותו רצוי לבצע לפחות כחודשיים לפני יום החתונה, כחלק ממערך תמיכה נפשי הכולל זיהוי של המחשבות המטרידות גם חשיפה למקור החרדה כחלק מתמהיל טיפול ממוקד. במסגרת הטיפול הזה לומדים לאמץ התנהגויות חדשות המסייעות להתגבר על החרדה, ובהתאם לכך ליצור איכות חיים משופרת. טיפול זה ניתן הן באופן אישי או כטיפול זוגי ע"י מטפל מוסמך אשר מלווה לכל אורך הדרך, כאשר הדגש הוא על עבודה עצמית לאחר המפגש מתוך מטרה להטמיע את ההרגלים החדשים בחיי היום יום ובוודאי לפני אירוע החתונה.

טיפול פסיכולוגי

מצוקה שמקורה בחרדה יכולה להיות מטופלת גם במסגרת של טיפול פסיכולוגי שהינו ממושך יותר. אם עד לפני מספר שנים רבים מהפסיכולוגים נקטו בשיטות טיפול מסורתיות, כיום התמונה השתנתה בעקבות שיטות טיפול מודרניות המעצימות את תחושת הערך והביטחון, לצד זיהוי של מקור החרדה. לא פעם החרדה מתרחשת כתוצאה מאירועי עבר אותם חוקרים במסגרת הטיפול, כחלק ממטרה להתקדם קדימה ולהתמודד בצורה טובה יותר עם החרדה.

כדורים או מדיטציה? כל הדרכים להתמודד עם חרדה לפני החתונה

תרגילי נשימה

כאשר תחושת החרדה צפה, אפשר בהחלט להיעזר בטכניקות של תרגול נשימה אשר מסייעות לטובת יצירת רוגע כמו גם התמקדות ברגע הזה. לא פעם החרדה נגרמת כתוצאה מציפייה לאירוע שעתיד לבוא כמו למשל אירוע החתונה, ועל כן באמצעות תרגול נשימות המתבצע בליווי של מדריך מוסמך או דרך מדריכים מצולמים בפלטפורמות כמו יוטיוב. בשילוב של תרגול מדיטציה ניתן בהחלט ליצור שיפור ממשי בתחושה כמו גם ביכולת לשלוט על החרדה.

לסיכום, חרדה לפני חתונה היא חרדה נפוצה שעלולה להתפרץ ולהשפיע באופן ממשי על מערכת היחסים וכן על היכולת למצות את תקופת ההתארגנות וההפקה לפני האירוע החשוב ביותר בחיים. חרדה היא איננה גזרת גורל ובאמצעות טיפול המתבצע במסגרת של טיפול רפואי, רגשי או פסיכולוגי לצד תרגילי נשימה ניתן בהחלט לקבל שליטה ובהתאם לכך להתמודד בצורה טובה יותר עם התופעות הנלוות של החרדה.

*המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות