לא לוותר: אירועים טראומטיים יכולים למנוע מכם להקים משפחה – ויש מה לעשות

אירוע טראומתי הינו אירוע בעל השלכות דרמטיות על איכות החיים, עד לכדי הימנעות מוחלטת מהקמת משפחה. למעשה, ההשלכות של האירוע עלול לגרום לנזקים פיזיים, נפשיים ופסיכולוגיים הנגרמים כתוצאה מאירוע כמו מוות של קרוב למשפחה/בן או בת הזוג, השתתפות באירוע בטחוני, תאונת דרכים, פגיעה בתוך המשפחה ועוד. כל אדם שנחשף לאירוע טראומתי מתמודד עמו בצורה שונה, אולם ניתן בהחלט לומר כי ההשלכות של האירוע על היכולת להקים משפחה בעתיד הוא מוגבל – וזאת בשל הפרעה פוסט טראומתית (PTSD) המאופיינת בפחד עז, עוררות יתר, התקפי זעם, חוסר יכולת לוויסות רגשי, הימנעות מפעילות הקשורים באופן ישיר או עקיף לאירוע וכן חוויה מחודשת של האירוע באופן קבוע. בני נוער כמו גם מבוגרים שסובלים מהפרעת דחק פוסט טראומתית נאלצים להתמודד עם מציאות חיים לא פשוטה שיכולה כאמור גם למנוע מהקמת משפחה, ועל כן חשוב לדעת כי אם אתם סובלים מאירוע טראומתי – יש מה לעשות בעניין.

לא לוותר: אירועים טראומטיים יכולים למנוע מכם להקים משפחה - ויש מה לעשות

כיצד מטפלים בהפרעת דחק?

הפרעת דחק פוסט טראומתית היא הפרעה בעלת השלכות דרמטיות על איכות החיים, בטווח הנוכחי אבל גם בטווח הרחוק. בשנים האחרונות המודעות לגבי ההתמודדות הלא פשוטה של אנשים הסובלים מפוסט טראומה עלתה, לא מעט בזכות סיפורים שהתפרסמו בתקשורת ובמסגרתם נחשפו באומץ נשים וגברים אשר סיפרו על ההשלכות הדרמטיות של האירוע על איכות החיים, כמו גם על היכולת שלהם לייצר קשרים אינטימיים. אם עד לפני מספר שנים הטיפול המקובל בפוסט טראומה היה לרוב טיפול פסיכולוגי ממושך, כיום מהווה שיטת EMDR פתח משמעותי ליצירה של איכות חיים משופרת וכן יכולת להקים משפחה בעתיד, במסגרת טיפול ממוקד ובעל שיעור הצלחה גבוה מאוד. מהי השיטה ומדוע היא יכולה לסייע לכם להתמודד עם הלחצים עמם אתם מתמודדים לטובת שיפור איכות החיים כמו גם התמודדות עם הטראומה? להלן הפרטים.

מהי שיטת ?EMDR

ראשית חשוב לציין כי עצם היכולת שלכם כנפגעי פוסט טראומה לקבל טיפול מהווה את השלב הראשון לקראת יצירה של איכות חיים טובה יותר. שיטת טיפול EDMR היא גישה אשר פותחה לראשונה בשנות ה 80 ע"י הפסיכולוגית פרנסין שפירו. שיטה זו מתמקדת בנקודת מוצא כי חוויה קשה וטראומתית היא בדיוק כמו פציעה פיזית שאיננה מטופלת. מה הכוונה? כאשר ישנו חתך, הגוף פועל באופן אוטומטי לטובת איחוי הפצע. אולם, כאשר נתקע בגוף עצם זר כמו למשל זכוכית, הגוף מתקשה לבצע את הפעולה של הריפוי מבלי שהוא מקבל סיוע חיצוני. על כן, גישה זו מסייעת לכם כסובלים מטראומה לעבד את התחושות והרגשות הנוגעות לטראומה וזאת מתוך מטרה לנהל את החוויה ובהתאם לכך גם ליצור יכולת להתמודד עם אירועי חיים מלחיצים כמו לקיחת מערכת היחסים לשלב הבא, ארגון חתונה והקמת משפחה. טיפול זה מתאים בעבור נשים וגברים שעברו אירוע טראומתי כמו התעללות, פגיעה מינית, שירות צבאי או כל אירוע אשר גרם בסופו של דבר להופעה של הפרעת דחק. את הטיפול מעבירים מטפלים מוסמכים הפועלים במסגרת של שמונה שלבים טיפוליים, כאשר השלבים המרכזיים הם שלבים 3-6 המתמקדים בעיבוד החוויה הטראומתית וכן הפחתת האמונות המגבילות הקשורות לעיבוד החוויה הטראומתית. שיטה זו נבדקה ונמצאה כיעילה מאוד לטווח הקצר בעבור אירוע טראומתי נקודתי אולם תדירות המפגשים משתנה בהתאם לתחושה האישית וכן לצרכים הנדרשים שעולים במסגרת הטיפול.

לסיכום, אם אתם סובלים מפוסט טראומה ורוצים לתפוס שליטה מחודשת כמו גם להגדיל את הסיכויים להתמודד עם אירועים משני חיים, כמו הקמת משפחה ויצירת זוגיות חזקה ואוהדת. זה הזמן לפנות לקבלת טיפול ולהפנים כי באמצעות טיפולים מתקדמים כמו אלו, ניתן בהחלט לייצר שינוי משמעותי שישפיע לטווח הרחוק ועל עתידכם כאנשים נורמטיביים שמצליחים להתמודד עם ההשפעות של האירוע הטראומתי עם חוסן נפשי וליווי אישי המתבצע ע"י מטפל מוסמך.

נגישות